GMINA OSIECZNA

01

W dniu dzisiejszym nastąpiło uroczyste przekazanie do użytkowania defibrylatora AED dla Gminy Osieczna. "Idea budowy Publicznego Dostępu do Defibrylatorów w Powiecie Starogardzkim pod nazwą „Kociewie nadaje rytm” powstała w roku 2016 z inicjatywy Starostwa Powiatowego przy partnerskiej współpracy z Kociewskim Centrum Zdrowia Sp. z o.o., od tego czasu zamieszczono już 15 defibrylatorów w miejscach ogólnodostępnych, na zewnątrz budynków, przez co można z nich korzystać przez 24 godziny na dobę.

W roku 2018 dołączyło do nas jako pierwsze Miasto Starogard Gdański”. 
Defibrylatory umieszczone są w specjalnych zielonych kapsułach ROTAID, oznakowanych międzynarodowym symbolem AED: błyskawicą w sercu oraz znakiem krzyża po prawej stronie. Przy każdym urządzeniu znajdują się tabliczki z ilustrowaną instrukcją, jak skutecznie działać w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Widoczny z daleka zielony kolor kapsuły i jej charakterystyczny okrągły kształt nie pozostawiają wątpliwości – właśnie tu zlokalizowane jest urządzenie ratujące życie. Kapsuły ROTAID skutecznie chronią defibrylator AED przed kurzem, wilgocią, solą i aktami wandalizmu. Specjalny filtr blokujący promienie UV sprawia, że promienie słoneczne nie nagrzewają skrzynki, a dodatkowy moduł grzewczy chroni je w zimie przed ujemnymi temperaturami. System alarmowy posiada w standardzie sygnalizację świetlną i dźwiękową. Dodatkowo wyposażone są w moduł GSM/GPRS, który wysyła powiadomienia do osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy, ochrony oraz administratora urządzenia. Kolejna funkcją modułów GSM/GPRS jest możliwość monitorowania stanu urządzenia AED i przekazywania alarmów w przypadku gdy urządzenie podczas standardowych codziennych auto testów wykryło brak gotowości do użycia. Niezwykle ważny jest dobór  defibrylatora AED. Aparaty instalowane publicznie muszą być proste i intuicyjne w obsłudze, odporne na warunki zewnętrzne i niezawodne.

„Należy podkreślić, że użycie defibrylatorów AED jest w całkowicie bezpieczne dla poszkodowanego i osoby udzielającej pomocy, postępującej zgodnie z poleceniami głosowymi. W prawidłowo zaprojektowanym systemie PAD zaangażowanie służb ratowniczych i ich szybkie powiadomienie dodatkowo zwiększa skuteczność każdej akcji ratującej ŻYCIE”.

*materiał prasowy Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim

* foto Urząd Gminy Osieczna

Biuletyn Informacji Punlicznej

epuap

crv

PION

MapaGminy

logo FE

Przypięte

Kapele baner


baner grzyb


autobus


porady prawne


nieczystosciplynne


powszechny spis rolny

Polecane strony

inicjatywa obywatel

kdr logopupstarogard

starostwo powiatowe

um wojpom

 

polska strefa inwestycji