10982a

Starostwo Powiatowe Starogardzie Gdańskim informuje, że zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1255) Powiat Starogardzki od dnia 1 stycznia 2016 r. będzie realizował zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej.

Dla mieszkańców Gminy Osieczna najbliżej położonym punktem jest Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej zlokalizowany w Czarnej Wodzie, mieści on się na parterze budynku Urzędu Miejskiego w Czarnej Wodzie przy ul. Mickiewicza 7 i jest czynny: w poniedziałek w godzinach od 13.00 do 17.00, a od wtorku do piątku  w godzinach od 11.00 do 15.00

Informacje dodatkowe o punktach w poszczególnych miejscowościach:

1. Czarna Woda – punkt prowadzony przez Stowarzyszenie Zaborskie Towarzystwo Naukowe z siedzibą w Brusach, ul. Dworcowa 18, 89-632 Brusy. Nieodpłatna pomoc prawna udzielana przez radcę prawnego.
    2. Skarszewy – punkt prowadzony przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw i Rozwoju Regionalnego z siedzibą w Tczewie, ul. Kołłątaja 9, 83-110 Tczew. Nieodpłatna pomoc prawna udzielana przez radcę prawnego.
    3. Skórcz – punkt prowadzony przez Stowarzyszenie Zaborskie Towarzystwo Naukowe z siedzibą w Brusach, ul. Dworcowa 18, 89-632 Brusy. Nieodpłatna pomoc prawna udzielana przez radcę prawnego.
    4. Starogard Gdański (730- 1130) – nieodpłatna pomoc prawna udzielana przez radcę prawnego.
    5. Starogard Gdański (1200- 1600) – nieodpłatna pomoc prawna udzielana przez adwokata.

Dla kogo?

Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają:

• młodzież do 26. roku życia,
  • osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
  • osoby, które ukończyły 65. lat,
  • osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
  • kombatanci,
  • weterani,
  • zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Co obejmuje?

Pomoc prawna będzie polegała na:

• poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach;
  • wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania dotyczącego jej problemu prawnego;
  • pomocy w sporządzeniu wymagającego wiedzy prawniczej projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym;
  • sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Jakiego zakresu prawa dotyczyć będzie nieodpłatna pomoc prawna?

Uprawnieni będą mogli uzyskać informacje w zakresie:

• prawa pracy,
  • przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
  • prawa cywilnego,
  • spraw karnych,
  • spraw administracyjnych,
  • ubezpieczenia społecznego,
  • spraw rodzinnych,
  • prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pomoc nie będzie natomiast obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.

Informacje dodatkowe:

1. szczegółowe informacje (do pobrania plik w formacie .pdf)

2. informacja nr 1

3. informacja nr 2