GMINA OSIECZNA


Sołectwo Szlachta

Sołtys: Marek Piesik

Nazwa wsi Szlachta prawdopodobnie pochodzi od przewagi ludności pochodzenia szlacheckiego, a według niepotwierdzonych źródeł od nazwiska. Osadę założyli dwaj bracia: Andrzej i Piotr Szlachcikowscy. Jest to nazwisko popularne wśród wcześniejszych i dzisiejszych mieszkańców wsi. Szlachta po raz pierwszy została wymieniona na piśmie w 1664 roku. Wykształciła się z bud smolarskich w wielodrożną osadę o samorzutnym rozplanowaniu. Wieś w chwili obecnej liczy ponad 900 mieszkańców, zamieszkałych w domach jednorodzinnych. Najstarszy drewniany dom mieszkalny liczący ok. 200 lat znajduje się przy ul. Ceramicznej.  

Do 1923 roku Szlachta należała do parafii Śliwice. W tym roku ustanowiono parafię na bazie kościoła utworzonego z budynku karczmy, przekazanej na cele sakralne przez właścicieli miejscowego tartaku Szarlotę i Bernarda Austen. Dzisiaj parafia liczy ok. 1500 dusz, a pięknie wyremontowany, w stylu myśliwskim kościół jest chlubą wsi.  

Po II wojnie światowej do 1960 roku sołtysami naszej wsi byli: Bronisław Tylicki, Maria Czyżewska i Władysław Czarnowski. Następne 12 lat na włodarza wsi wybierano ponownie Bronisława Tylickiego. Kolejnym sołtysem był Ludwik Galikowski, który piastował swoją funkcję przez 27 lat. Od 1999 roku funkcję sołtysa wsi Szlachta sprawuje Marek Piesik.

Historia

Szlachta (6 km na południowy zachód od Osiecznej). Wieś zwarta, położona przy ważnym węźle kolejowy (725 mieszkańców, którzy mówią gwarą borowiacko-kociewską). Po raz pierwszy wymieniona w 1664 r., wykształcona z bud smolarskich. W roku 1928 przystąpiono tu do budowy magistrali węglowej kolei Bydgoszcz-Gdynia. We wrześniu 1939 r. na stacji kolejowej stacjonował oddział Wehrmachtu, biorący udział w eksterminacji Polaków. W cegielni jesienią 1944 r. więziono 18-20 Polaków z Czerska i Mosny. Grupa desantu LWP „Wołga” wymusiła ich uwolnienie. Od 5 stycznia do połowy lutego 1945 r. przebywała w domu Piesików (nr 45) grupa zrzutu LWP „Wołga”, uruchamiając tu radiową stację nadawczą. Równocześnie w szkole kwaterował oddział Jagdkommando. Po wojnie powstały nowe domy mieszkalne, rozbudowano szkołę, cegielnię i tartak. Wieś zelektryfikowano i otrzymała wielobranżowy pawilon handlowy, w 1980 r. szosę do Osiecznej, a w 1984 - remizę OSP i Dom Kultury.


Zwiedzanie:

Kościół adaptowany w 1923 r. z sali zabaw publicznych, a przyległa plebania - z dawnej karczmy. W kościele tablica ku czci 11 parafian, zamordowanych przez hitlerowców w latach 1939 -1945. Na cmentarzu parafialnym m.in. groby organizatora strajku szkolnego w Kasparusie, Jakuba Andrearczyka (1889 - 1970), więźnia obozu w Stutthofie, Jana Czarnowskiego, i kilku członków ruchu oporu, zamordowanych w 1944 r. Na murze szkoły tablica upamiętniająca działalność radiostacji grupy LWP „Wołga” w 1945. W szkole podstawowej, noszącej imię Spadochroniarzy Wojska Polskiego znajduje się, izba pamiątek. Kamień pamiątkowy przy drodze do stacji PKP Lipowa Tucholska ku czci 2 żołnierzy KBW, poległych 21.07.1946 r. w walce z ludźmi Łupaszki.
PKP, PKS, sklepy, agencja pocztowa

Warto zobaczyć:

 • kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Jezusowego,
 • najdłuższa drewniana ławka na świecie - stadion sportowy,
 • pomnik przyrody - dąb 300 letni,
 • izba regionalna - Szkoła Podstawowa im. Spadochroniarzy Wojska Polskiego w Szlachcie,
 • biblioteka parafialna,
 • piękna lasy.

Imprezy plenerowe:

 • Biegi uliczne im. Księdza kanonika Stanisława Peplińskiego – w imieniny Stanisława
 • Mistrzostwa Świata na Kociewiu w Kapele – ostatnia sobota lipca

Organizacje na terenie sołectwa:

 • OSP: Jednostka założona w 1910 roku, liczy ponad 20 czynnych strażaków, dysponuje 2 wozami bojowymi Jelczem GCBA 6/32 oraz KIA. W ciągu każdego roku kilkanaście razy wzywana jest do rozmaitych działań. Szkoli młodych adeptów w MDP. Organizuje OTWP. Chętnie włącza się w akcje społeczne.
 • KGW: Liczy około 45 lat. Na początku przewodniczącą była Czesława Wąż a członków było 72. W 1990 zawieszono działalność a w 2010 wznowiono i przewodniczącą została Bożena Wiśniewska. Do koła należy 15 pań.
 • Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów istnieje około 40 lat. Pierwszym przewodniczącym był Marceli Stromski. Od 2010r przewodniczącym jest Hanna Latusińska, do związku należą 22 osoby.
 • UKS: Uczniowski Klub Sportowy, istnieje przy ZSP Szlachta, prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży z szkoły w Szlachcie. Prezesem od 2011 roku jest pani Joanna Kozłowska.
 • MKP SZLACHTA: Międzyzakładowy Klub Piłkarski Szlachta, stowarzyszenie piłkarskie powstało w 2008 roku a prezesem został pan Roman Bontor. Klub bierze udział w rozgrywkach Pomorskie Związku Piłki Nożnej oraz w Pucharze Polski.

Wieś posiada miejsca do rekreacji rodzinnej:

 • stadion sportowy im. Włodzimierza Kuchty,
 • plac zabaw,
 • ogólnodostępne miejsce do ogniska,
 • przez miejscowość przebiega szlak turystyczny "Stu z nieba".

Komunikacja:

 • przystanek PKS (Bydgoszcz - Czersk - Chojnice),
 • dworzec PKP (Starogard Gd. - Osieczna - Czersk).

 

Na terenie wsi prężnie funkcjonują zakłady fryzjerskie, mechanika pojazdowa, Silikaty, Drew-pal, Stol-Trak, Kaszub, zakłady stolarskie, powozy konne – renowacje, zakłady meblowe, firmy budowlane, firmy transportowe oraz sklepy spożywczo - przemysłowe, sklep odzieżowy, kwiaciarnia.

Galeria:

 

Biuletyn Informacji Punlicznej

epuap

crv

PION

MapaGminy

logo FE

Przypięte

Kapele baner


baner grzyb


autobus


porady prawne


nieczystosciplynne

Polecane strony

inicjatywa obywatel

kdr logopupstarogard

starostwo powiatowe

um wojpom

eu logo