GMINA OSIECZNA


Sołectwo Osówek

Sołtys: Mariusz Gibas

Wieś powstała w XIV wieku (pierwsza wzmianka pisarska) i należała do Komturstwa Świeckiego, jej nazwa pochodzi od zdrobnienia słowa osowa. Mieszkańcy zajmowali się prawdopodobnie bartnictwem, smolarstwem, kołodziejstwem. W XVII w. w Osówku została założona karczma, która została nadana p. Osowickiemu przez starostę świeckiego Jana Stanisława na Jabłonowie i Wojewodę Ziem Ruskich. Obecnie wieś liczy 838 ha, zamieszkuje ją ok. 390 mieszkańców. Do sołectwa włączone jest osiedle Pólko i leśniczówka Szary Kierz. Osówek posiada zwartą zabudowę domków jednorodzinnych. 75% obszaru sołectwa stanowią lasy, będące dla mieszkańców miejscem pracy oraz dodatkowych źródeł dochodów.

W 1920 roku uroczyście witano wojska gen. Hallera, w lipcu 1937 roku bawił nieoficjalnie na terenach sołectwa prezydent Mościcki polując na kaczki. W kwietniu 1948 r. pożar zniszczył 600 ha lasów, kolejny duży pożar nawiedził mieszkańców w 1955 roku (02.11), który strawił 23 zabudowań. Wieś została zelektryfikowana w 1962 r., w ramach czynu społecznego mieszkańcy wybudowali remizę strażacką. W 1995 r. otwarto klub KGW „Grzybek”, w którym odbywają się spotkania członkiń KGW, zebrania wiejskie, wigilie dla osób starszych z terenu sołectwa.

Na terenie wsi znajdują się dwa sklepy spożywczo – przemysłowe, przystanek PKS, plac zabaw dla dzieci, boisko sportowe, ogólnodostępne miejsce na ognisko.

Wieś należy do parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Szlachcie. Najbliższa stacja PKP znajduje się oddalona o 3 km w Szlachcie. Na terenie sołectwa prężnie działa KGW, OSP, Centrum Integracji Społecznej, dzięki ich wspólnym wysiłkom organizowane są festyny, zabawy taneczne. Panie z koła gospodyń posiadają certyfikaty produktów tradycyjnych na oferowane przez siebie potrawy.

Historia:

(4 km na zachód od Osiecznej). Wieś położona wśród lasów. Dnia 26. 01. 1920r. uroczyście witała wojska polskie gen. Hallera. W roku 1916 w wyniku pożaru spłonęła szkoła, którą dzięki staraniom inspektora Odyi w 1924 r. odbudowano kosztem 10 tys. zł. 24.12.1928 r. dzieci szkolne po raz pierwszy słuchały audycji radiowej. W trzy lata później założono koło Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) (11 członków). Dnia 19.03.1933 r. odbył się w Osówku wiec manifestacyjny przeciwko rewizjonistycznym wystąpieniom Hitlera. W dniach 17 i 28 lipca 1937 r. bawił nieoficjalnie na pobliskich terenach prezydent RP prof. Ignacy Mościcki, polując na kaczki. Dnia 07.10.1938 r. na polu w pobliżu Osówka wylądował lotnik niemiecki, który rzekomo zbłądził. Za okupacji wieś stanowiła wyjątek, albowiem żaden Polak nie został wywłaszczony przez hitlerowców ze swego gospodarstwa, a wskaźnik przymusowo wpisanych na Volkslistę należał do najniższych na ziemi starogardzkiej. Szkoła okupacyjna pracowała nieregularnie, czynna była przeciętnie 2 razy w tygodniu. Walki wy­zwoleńcze były ciężkie, trwały około 2 tygodni,
kilka domów zostało uszkodzonych, zginął m.in. od przypadkowej kuli kowal Bernard Gliniecki. Po wyzwoleniu (20.02.1945) poległych żołnierzy radzieckich z tymczasowego cmentarza w Osówku ekshumowano do grobu zbiorowego w Czersku. Wieś się odbudowała i rozbudowała.

PKS i PKP(Szlachta 2 km), sklep.

Gastronomia:

- Centrum Integracji Społecznej w Osówku,

- istnieje możliwość zamówienia kociewskiego jadła u lokalnych gospodyń.

Noclegi:

- Centrum Integracji Społecznej w Osówku

Warto zobaczyć:

- kapliczki przydrożne,

- „stary piec” – miejsce gdzie wypalano cegłę,

- wzniesienie „Mogiła” – pozostałości po cmentarzu ofiar dżumy z XVIII w.

 

Motto wsi:

„Choć moja wieś –taka zwykła, zwyczajna, niewiele ją wyróżnia z otoczenia, w niej żyją ludzie, tacy bliscy, niczym ferajni, i mają takie piękne ambitne życzenia” T.T.

 


 Galeria:

 


 

Biuletyn Informacji Punlicznej

epuap

crv

PION

MapaGminy

logo FE

Przypięte

Kapele baner


baner grzyb


autobus


porady prawne


nieczystosciplynne

Polecane strony

inicjatywa obywatel

kdr logopupstarogard

starostwo powiatowe

um wojpom

eu logo