GMINA OSIECZNA


Sołectwo Duże Krówno

Sołtys: Kazimierz Urban

Sołectwo Duże Krówno obejmuje również wieś Małe Krówno.

Wsie znajdują się w południowych krańcach województwa pomorskiego. Na granicy z województwem kujawsko-pomorskim, w powiecie starogardzkim w gminie Osieczna. Miejscowa ludność nazywa się „Lasakami”, jest to bowiem grupa przejściowa między Borowiakami a Kociewiakami. Leżą w Borach Tucholskich.

Tutejsi mieszkańcy trudnią  się rolnictwem i hodowlą krów, skąd wywodzi się nazwa wsi (Krówno). Rozległe pola i łąki są znakiem rozpoznawczym sołectwa. Pola i łąki są otoczone z każdej strony lasami sosnowymi. Sosnowe bory są bogate w florę i faunę. Jesienią las przyciąga swym bogactwem grzybów i niepowtarzalnym urokiem wrzosowisk oraz zbierających się do odlotów żurawi. Wsie leżą nad rzeką Prusiną. Rzeka ta ma źródlaną, czystą wodę. Prusina uchodzi do rzeki Wdy.

Przez wsie przebiega szlak turystyczno – rowerowy „ Droga Połomska”.

Remiza została odremontowana z środków Uni Europejskiej. Obok remizy strażackiej w Dużych Krównach  jest wiata dla turystów poruszających się szlakiem rowerowym.

Główną atrakcją dla turystów są dziewicze krajobrazy i cisza która tu panuje. Jest to raj dla pasjonatów pieszych wycieczek oraz dla podglądaczy przyrody. We wsi Duże Krówno jest gniazdo bocianie, ptaki są już wieloletnimi mieszkańcami tej wsi.

We wsi Małe Krówno domy są większości starego drewnianego budownictwa. Są charakterystycznym typem dla budownictwa borowiackiego.

Galeria:

 

Biuletyn Informacji Punlicznej

epuap

crv

PION

MapaGminy

logo FE

Przypięte

Kapele baner


baner grzyb


autobus


porady prawne


nieczystosciplynne

Polecane strony

inicjatywa obywatel

kdr logopupstarogard

starostwo powiatowe

um wojpom

eu logo