Z działalności koła w Osiecznej

Odwiedź nas na Facebooku - Seniorzy Osieczna

VII Powiatowa Spartakiada Emerytów, Rencistów I Inwalidów

W tym roku z duchem sportowej walki, 15 - to osobowa ekipa emrytów z Osiecznej wyjeżdża do Kalisk. Bierzemy udział we wielu konkurencjach sportowych.

Byliśmy najlepsi w rzutach do kręgli (Jerzy Kosecki - I miejsce), w rzutach lotką do tarczy (Urszula Szczygielska - III miejsce), w rzutach piłką do kosza (Renata Ringwelska - III miejsce) i w wyścigach drużynowych z piłką - II miejsce. W ogólnej klasyfikacji zajęliśmy VI miejsce (na 13 startujących). Podobała nam się organizacja Spartakiady. Otrzymaliśmy medale, dyplomy, nagrody rzeczowe (zegar, kosmetyki, szaliki, widokówki .... i drzewko do posadzenia). Za rok znów wystarujemy!

/R. Ringwelska/

Wycieczka do Wdzydz

Zarząd Koła PZERiI w Osiecznej zorganizował wyjazd z wnukami do Wdzydz. Z grupą 31 osób zdążamy do przystani "U Grzegorza". Pogoda wymarzona. Przez godzinę płyniemy po Jeziorze Wdzydzkim. Po rejsie plażujemy, "zaliczamy" wieżę widokową (200 stopni), dogadzamy sobie kulinarnie i przyjeżdżamy do Wiela. Tutaj także delektujemy się krajobrazem nadjeziornym, poznajemy historię Wiela (szczególnie Kalwarii Wielewskiej) i odprawiamy Drogę Krzyżową. Trochę zmęczeni, ale szczęśliwi, wracamy do Osiecznej. Przy pożegnaniu padło stwierdzenie, że "wracamy do Wdzydz chociaż jutro".

Z KART HISTORII

W dokumentacji Koła znajduje się „Rejestr członków” założony w lipcu 1973 roku i ten okres przyjmujemy za początek naszej organizacji. Założycielem i pierwszym przewodniczącym był Paweł Sławny. Po nim przewodniczyła organizacji Czesława Niiruberg, potem Feliks Kosecki, a od stycznia 2001 r. Edmund Ringwelski, który funkcję przewodniczącego pełni do chwili obecnej.

Działalności Koła w ostatnich 15 latach opiera się na realizacji przyjętego przez Zarząd planu pracy. Co roku wytyczamy nowe trasy pielgrzymek i wycieczek. Najczęściej byliśmy w Piasecznie (11 razy), Górce Klasztornej (5 razy), Licheniu (4 razy). Zwiedzaliśmy Gdańsk, Sztutów i Krynicę Morską, Wiele, Wdzydze (2 razy), Mylof i Fojutowo, Szymbark i Kościerzynę, Grodzisko Owidz i Frank Raj oraz „Dobry Brat” w Osieku. Niezapomniana zostaje wycieczka „śladami Jana Pawła II” obejmująca Zakopane, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków, Częstochowę, Gidle.

Wyjeżdżaliśmy do kina na koncerty: Jacka Wójcickiego, Alicji Majewskiej, Golec Orkiestra, na „Klimakterium… i już”. Korzystaliśmy z basenów w Chojnicach i Fojutowie. Dużym wyzwaniem dla nas był spływ kajakowy rzeką Wdą, który planujemy powtórzyć.

Wycieczki rowerowe organizujemy „od zawsze”. Zjechaliśmy już wiele razy naszą gminę i okolice. Pokonywaliśmy trasy 30 kilometrowe. Kilkukilometrowe wypady robimy z kijkami Nordic Walking.Organizowaliśmy warsztaty muzyczno – wokalne i zajęcia rekreacyjno – sportowe.Corocznie bierzemy udział w spotkaniach organizowanych przez Zarząd Oddziału Rejonowego; w Koncertach Pieśni Maryjnych, w Spartakiadach Emerytów, w Przeglądach Twórczości Artystycznych Emerytów organizowanych w Starogardzie. Z naszej aktywności nazbierało się dużo dyplomów, statuetek i pucharów. Nie braknie nas na uroczystościach lokalnych. Przyjmujemy każde zaproszenie. Wiele razy gościliśmy w szkole. Z młodzieżą szkolną realizowaliśmy projekt „Sztafeta Pokoleń”. Rywalizowaliśmy w spotkaniu „Młodzież kontra III młodsi”. Byliśmy z wnukami na biwaku. Bierzemy czynny udział w Łosieczańskich Rumlach, Marszach po zdrowie, w Świętach Grzyba. Mile wspominamy chwile spędzone przy ogniskach w wieczory świętojańskie i na październikowych podsumowaniach wycieczek rowerowych i spacerów z kijami. Dwa razy w każdym roku działalności organizowaliśmy wieczorki taneczne (Ostatki i Andrzejki) – Naście lat temu były to zabawy z udziałem zaprzyjaźnionych osób, z orkiestrą. Teraz, kiedy przybyło nam lat, mają one skromniejszą oprawę, ale zawsze się odbywają. Od dwóch lat, w okresie zimowym organizujemy „środowe wieczory”, które ciekawie spędzamy w świetlicy, na niepowtarzalnych zajęciach, przy poczęstunku złożonym z kociewskich potraw. Aktywną grupą członków naszego Koła jest Zespół Wokalny „Halka”, który od 15 lat robi to, co lubi – śpiewa. Piosenki towarzyszą nam podczas każdego spotkania. Zespół „ Halka” już 15 razy brał udział w Koncertach Pieśni Maryjnych Organizowanych w Starogardzkim Centrum Kultury. Dwa razy rywalizowaliśmy z zespołami w Diecezjalnym Przeglądzie Pieśni Maryjnej w Piasecznie. Dwukrotnie też byliśmy w Skarszewach na Prezentacji Twórczości Kociewia i Kaszub. Co roku można nas było spotkać w Starogardzie podczas Przeglądu Twórczości Artystycznej Emerytów i Osób Niepełnosprawnych. Na tych przeglądach co roku wystawiamy prace artystyczne naszych członków: robótki ręczne, szydełkowe, dziewiarskie, hafty, rzeźby, fotografie, kroniki.Tradycyjnie odwiedzamy naszych seniorów (lat 80+) w domach z okazji urodzin. Każdy rok pracy kończy się Spotkaniem opłatkowym naszych członków i osób samotnych. Praca Koła PZERiI w Osiecznej zostaje dostrzeżona przez Zarząd Oddziału Rejonowego w Starogardzie skąd nasz Zarząd otrzymuje podziękowania i dyplomy.