Dnia 26 lipca 2008 r. na Gminnym Stadionie im. Włodzimierza Kuchty w Szlachcie (gmina Osieczna) odbyły się IX już Mistrzostwa Świata na Kociewiu w Kapele. Jak co roku miały tu miejsce rozgrywki starej ciekawej kociewskiej gry w ”Kapele”, która mimo pozorów jest bardzo prosta. W tegorocznej edycji oprócz rozgrywek drużynowych i indywidualnych mogliśmy podziwiać nie tylko młodzież i dorosłych zawodników, ale i dzieciaczki w wieku od 9 do 13 lat. Byliśmy z nich bardzo dumni, bo mimo tej nowości poradzili sobie znakomicie.

W I Mistrzostwach w „Mini Kapele” najlepszymi zawodnikami byli: Patryk Jabłoński-Gdańsk (mistrzostwo I Mini Kapel), Mateusz Szlachcikowski- Szlachta (miejsce II), Damian Frost-Szlachta (miejsce III).

W staraniach o tytuł Mistrza Świata gry w Kapele 2008 ubiegali się (w rozgrywkach indywidualnych) Tomasz Lewandowski Szlachta (mistrzostwo Kapel 2008), Mateusz Szwoch - Szlachta (miejsce II), Adam Lewandowski-Szlachta (miejsce III), Maciej Wiśniewski-Szlachta (miejsce IV), Piotr Malinowski-Szlachta (miejsce V), Tomasz Krzemiński-Szlachta (miejsce VI).

W zmaganiach o mistrzostwo drużynowe najlepszymi byli: gospodarze imprezy-Gmina Osieczna, miejsce II zajęli przedstawiciele Gminy Lubichowo, miejsce III przedstawiciele Gminy Zblewo, zaś miejsce IV wywalczyli sobie przedstawiciele Urzędu Miasta Starogard Gdański.

Baczenie na całokształt rozgrywek miał pan Adam Zaborowski-nauczyciel wychowania fizycznego ze Szlachty, który podczas Mistrzostw był jednocześnie koordynatorem rozgrywek. Wszystkiemu przyglądali się z równym zaciekawieniem uczestnicy imprezy. Pogoda była piękna, cały dzień słoneczko.

Tymczasem na scenie po uroczystym powitaniu przez panią Wójt Barbarę Tomczak mogliśmy wsłuchać się w muzyczne przedstawienie małych wykonawców z Zespołu Szkół Publicznych w Szlachcie. Aż trudno uwierzyć, jakie umiejętności wokalne i dobry słuch mają nasze maluchy.

Później mieliśmy okazję zobaczyć występ taneczny Justyny Porożyńskiej z Tlenia, która to zaprezentowała bardzo ciekawy nowoczesny taniec. Aparaty i telefony poszły w ruch, płeć męska wpadała w zachwyt, gdyż było na co popatrzeć. Justyna przywiozła z sobą kolegów z Czerska- bardzo utalentowanych jak na młodych amatorów polskiego rapu. Własne teksty, świetne muzyczne miksy szybko wpadły w ucho zaskoczonym uczestnikom festynu. Dali nam na scenie niezły popis.

Nieopodal sceny mega kolejka ustawiała się, aby kupić los. Trudno się dziwić, że do ostatniej minuty przed losowaniem na scenie głównych nagród loterii, losy sprzedawały się jak świeże bułeczki. Nagrody były naprawdę kuszące. Począwszy od asortymentu sklepów zabawkowych, przez akcesoria dla nowoczesnej pani domu, skończywszy na dużych zapasach opału na zimę.

Sporą atrakcją sceniczną były także wybory Miss Kapel. Osiem uczestniczek tego konkursu pod okiem ważnych osobistości zasiadających w jury oraz publiczności prezentowało swoje wdzięki, talenty i spostrzegawczość. Po naradzie najwyższą liczbę punktów otrzymała mieszkanka Szlachty Kamila Reszczyńska zdobywając śliczną koronę i tytuł Miss Kapel. Pozostałe uczestniczki- I VICE MISS- Kunegunda z Gdańska oraz II VICE MISS- Kasia z Gdańska nie pozostały bez nagród. Każda, która wzięła udział wyborach za swoje starania otrzymała ozdobną biżuterię. Wokoło wiele było też atrakcji dla małych pociech; m.in.: dmuchany zamek, wielka zjeżdżalnia, trampolina, kłady, malowanie zwierzątek na twarzach. Można było też zajadać przysmakami tradycyjnej Kuchni Kociewskiej, uwiecznić się na papierze u młodej portrecistki z Sucumina i kupić sobie potężną porcję slodkiej waty cukrowej.

Wieczorem „Koronowiacy” z Koronowa, jak na festyn wiejski przystało, podali nam na deser całą wiązankę biesiadną. W ten oto sposób przygotowaliśmy całe towarzystwo, które zjechało do nas z różnych zakątków Polski na zabawę taneczną do białego rana. Była to niewątpliwie udana impreza, sądząc po pełnym całą noc parkiecie.

Podczas Mistrzostw rozstrzygnięto także konkursy:

1) Piękna Wieś

2) Fotograficzny