Mistrzem Świata w KAPELE w rozgrywkach indywidualnych w roku 2010 został Zbigniew Rekowski, I miejsce w Mini Kapele zdobył Patryk Jabłoński, natomiast zwycięzką drużyną okazał się niezawodny Międzyzakładowy Klub Piłkarski Szlachta.

Impreza sportowo-rekreacyjna pod nazwą Mistrzostwa Świata na Kociewiu w Kapele odbyła się w tym roku już po raz jedenasty w dniu 31 lipca na Gminnym Stadionie Sportowym im. Włodzimierza Kuchty w Szlachcie gmina Osieczna. Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk. Patronat prasowy zapewnił Dziennik Bałtycki, a patronat medialny Radio Gdańsk i Radio Głos. Uroczystego otwarcia mistrzostw dokonali Przewodniczący Rady Gminy Pan Bogdan Czaja, Wójt Gminy Osieczna Pani Barbara Tomczak i Sołtys Wsi Szlachta Pan Marek Piesik. Pół godziny przed rozpoczęciem imprezy trwały zapisy do rozgrywek indywidualnych, drużynowych i mini-kapele. Organizatorzy przygotowali 6 pól boisk do rozgrywek i jedno pole do nauki gry w kapele dla wszystkich chętnych. Zainteresowanie było ogromne szczególnie wśród wczasowiczów i turystów, którzy chętnie poznawali tajniki tej starej kociewskiej gry w kamienie. Same rozgrywki zgromadziły wokół boisk wielu kibiców i obserwatorów. Koordynator zawodów na bieżąco komentował przebieg rozgrywek. Do zawodów drużynowych stanęło 8 ekip – przedstawicieli gmin i zakładów z terenu powiatu starogardzkiego. Równo  20 uczestników wzięło udział w grze w Mini Kapele i blisko 30 uczestników grało w indywidualnych rozgrywkach.

Podsumowania zawodów dokonał i ogłosił wyniki koordynator Pan Adam Zaborowski a nagrody wręczali Pani Wójt Gminy Osieczna, Pan Przewodniczący Rady Gminy i lokalni sponsorzy i przedsiębiorcy.

Podczas imprezy odbył się też konkurs wiedzy o kapelach, wybory Miss Kapel oraz wystąpiła z koncertem kapela cygańska „Karol & Roma”.  Dużym powodzeniem jak co roku cieszyła się Kapelowa Loteria Fantowa. Był też kucyk, przejażdżki bryczką, dmuchańce dla dzieci no i tradycyjnie regionalna kuchnia kociewska. Impreza zakończyła się zabawą przy dźwiękach miejscowej orkiestry. Podczas całej imprezy była piękna, słoneczna pogoda.