DSC 0101

W trzecią sobotę września na nowym placu i nowej scenie przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Osiecznej, przy pięknej, słonecznej, jesiennej pogodzie odbyło się XIV już Święto Grzyba u Lasaków. Grzybów w lesie może i trochę mniej niż w poprzednich latach, ale święto było ze wszech miar bardzo udane. Otóż dopisali uczestnicy tej imprezy czyli Wy drodzy mieszkańcy Gminy Osieczna i goście z okolicy, także z Polski i z zagranicy. Bacznym okiem obserwując, wszyscy bawili się znakomicie. Od początku przewijały się grupy zainteresowanych uczestników różnymi stoiskami i innymi atrakcjami imprezy, a atrakcji było moc. Przede wszystkim konkurs kulinarny na potrawę z runa leśnego w dwóch kategoriach, dorośli i dzieci, pokazy strażackie ratownictwa medycznego i technicznego, spotkanie z rzeźbą i malowaniem ptaszków pod czujnym okiem Pana Zygmunta Paschilke, bufet, dmuchańce dla dzieci, konkursy dla dorosłych, malowanie twarzy, stoiska z jadłem, zupa kapuśniak dla wszystkich, występy małych Kociewiaków z zaprzyjaźnionego KGW z Czarnego Lasu, Rafał Żywicki ze śpiewem i grą na gitarze wspólnie z Karoliną Andrearczyk grającą na organach, występ Chóru Halka z pieśnią patriotyczną, ZUMBA dla wszystkich, loteria fantowa ciesząca się niezmiennie wielką popularnością, stoiska KGW z terenu gminy i bardzo atrakcyjne stoisko naszego Banku Spółdzielczego w Lubichowie, a także kolorowe stoisko naszych przedszkolaków, no i Górale czyli żywiołowy koncert Góralskiej Folk Kapeli „Góralska Hora”, zabawa taneczna z DJ Marcinem. Sporą część naszej imprezy nagrywała Gdańska TVP 3 /transmisja będzie 01.10.2018 o godz. 18:00 w programie Dycht Kociewie/. Wszystko to mogło się wydarzyć również dzięki sponsorom, którzy hojnie wsparli nasze poczynania i przyczynili się wielce do wzbogacenia tej imprezy. Dziękujemy Wam serdecznie i gorąco pozdrawiamy. Zacne grono gości na czele z Wójtem Gminy Panem Stanisławem Stosikiem i Przewodniczącym Rady Gminy w Osiecznej Panem Jerzym Krzemińskim oraz Sołtysem Wsi Osieczna Panem Janem Kuczmińskim dokonali uroczystego otwarcia Święta Grzyba u Lasaków a nad całością i sprawnym przebiegiem imprezy czuwał konferansjer, nasz sprawdzony wielokrotnie Pan Stefan Galiński.

W konkursie kulinarnym wzięło udział 10 dorosłych i 5 dzieci. Wśród laureatów konkursu są: Zuzanna i Julia Reszczyńskie ze Szlachty, Oliwia Włoch ze Śliwic i Zuzanna Reszczyńska z Osiecznej w kategorii dzieci, zaś w kategorii dorosłych Pani Brygida Rezmer z Osiecznej /Duże Krówno/, Pani Elżbieta Gornowicz z Osówka i Pani Henryka Reszczyńska z Osiecznej. Jury konkursu wskazało zgodnie na wysoki poziom i innowacyjność potraw oraz pełen profesjonalizm.

Opracowała: Zofia Ebertowska

Fot. Marcin Glaza